Робота підприємства після виявлення хворого на COVID-19 працівника

З середини березня протидія поширенню коронавірусної інфекції структурувалась горизонтально (карантин і надзвичайна ситуація) та ієрархічно (загальнодержавний та місцевий рівні). Здебільшого регулювання стосується заходів превенції (заборони, обмеження, правила) та реагування (діагностики та госпіталізації).

Запропоновані алгоритми дій для бізнесу поки не переходять у наступну стадію – розумних правил роботи конкретного підприємства після виявлення хворого на COVID-19 працівника, який відвідував виробниче або офісне приміщення.

Нам відомо лише про один акт нового типу – протокол Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій № 22 від 09 квітня 2020 (м. Київ). Ми так і не дочекалися розвитку такої системи актів на жодному рівні. Протокол передбачає, що в разі виявлення хворого на COVID-19:

на підприємстві встановлюються протиепідемічні обмежувальні заходи строком на 14 днів;

складається індивідуальний план ліквідації вогнища інфекційного захворювання.

Обов'язок зі складання та контролю за виконанням такого плану покладено на Київський міський лабораторний центр МОЗ України, а також Головне управління Держпродспоживслужби в місті Києві та Головне управління Держпраці у Київській області.

Водночас в Україні відомі випадки карантину через коронавірус як цілого підприємства, так і окремого приміщення. Через захворювання працівниці на COVID-19 на два тижні повністю призупинив роботу "Високовольтний Союз-РЗВА" у Рівному, на якому працює понад 400 осіб. Практику дезінфекції та закриття окремого приміщення застосувало київське підприємство Укроборонпрому, коли там було виявлено інфікованого на коронавірус працівника.
Що має робити юридична команда підприємства, де виявлено хворого?

Є декілька важливих складових:

потенційне коло уповноважених суб'єктів – структурні підрозділи МОЗ, Держспоживслужби, Держпраці, місцевої влади (в межах єдиної державної системи цивільного захисту);

строк протиепідемічних обмежувальних заходів;

індивідуальний план ліквідації вогнища інфекційного захворювання.

Все це – предмет фокусу юридичної команди підприємства. Необхідно супроводжувати проведення епідеміологічного обстеження (розслідування) спалаху інфекційної хвороби та обґрунтовувати порядок відновлення роботи в "осередку" інфекційної хвороби.

Спершу рекомендуємо ознайомитись з регулюванням подібних ситуацій та виокремити положення, які можливо використовувати за аналогією (не дивлячись на важливі відмінності). У нагоді можуть стати методичні рекомендації "Організація, проведення епідеміологічного нагляду та дезінфекційних заходів у протитуберкульозних закладах і вогнищах туберкульозу", "Порядок проведення епідеміологічного нагляду за тифами і паратифами" та інші.

Регулювання протиепідемічних заходів у вогнищах інфекційних захворювань вказує на існування кількох етапів. Пропонуємо зосередити увагу на наступних:

комплексне обстеження вогнища захворювання спільно зі спеціалістами;

оцінка ризику інфікування осіб в межах вогнища;

організація та здійснення дезінфекції приміщень;

визначення умов, при яких вогнище інфекційного захворювання знімається з обліку.

І тут ми можемо повернутись до 14 днів – є ризик, що вас попросять повністю зупинити роботу на цей або більший строк.

Незважаючи те, що новий коронавірус SARS-CoV-2 (2019-nCoV) тільки почав вивчатися науковцями, а рекомендації від них динамічні та обережні, 14 днів – це необґрунтовано довго. Адже вже існуючі національні рекомендації на базі міжнародних протоколів дій вказують на можливість набагато швидшої дезінфекції.

1. Кабінет Міністрів України офіційно повідомляє нам, що вірус може зберігати життєздатність на поверхнях від 3-х годин до декількох днів. Однак конкретні терміни залежать від низки умов (тип поверхні, температура і вологість навколишнього середовища). Додатково можна переглянути статтю "Stability of SARS-CoV-2 in different environmental conditions", опубліковану 02 квітня 2020 в журналі "The Lancet Microbe".

2. Центр громадського здоров'я МОЗ України з посиланням на Європейський центр профілактики та контролю захворювань надає конкретні поради щодо дезінфекції у немедичних установах, де можливе інфікування COVID-19. Рекомендує для дезінфекції поверхонь, після попереднього їх очищення нейтральним мийним засобом, використовувати розчин з 0,1% гіпохлориту натрію. Розведіть його у пропорції 1:50 із використанням побутового відбілювача з початковою концентрацією 5%. Для поверхонь, які можуть бути пошкоджені гіпохлоритом натрію, необхідно застосовувати етанол із концентрацією 70%, після їх очищення нейтральним мийним засобом. Усі текстильні вироби (постільну білизну, штори тощо) необхідно прати за температури 90°C із додаванням прального порошку.

3. Національна служба здоров'я України надає чіткі рекомендації щодо обробки машин швидкої допомоги після транспортування пацієнта із підозрою або підтвердженим інфікуванням COVID-19. Також НСЗУ рекомендує вживати застережних заходів при проведенні маніпуляцій, які передбачають контакт з виділеннями з дихальних шляхів пацієнта.

Все це про можливість швидкого знезараження та відновлення роботи підприємства раніше, ніж через 14 днів. Отже, тепер ми готуємося забезпечувати швидку дезінфекцію приміщень та визначити оптимальні умови зняття з обліку вогнища інфекційного захворювання.

Якщо ваш бізнес функціонує та притримується 4 загальних груп протиепідемічних заходів (соціальна дистанція, дезінфекція, показники мікроклімату, відстеження станів здоров'я), їх треба обачливо контролювати та фіксувати. Робити це можна в журналах видачі засобів індивідуального захисту, листках обліку температурного обмірювання працівників та проведення дезінфекції тощо. Це допоможе отримати оптимальний індивідуальний план ліквідації вогнища вірусу на підприємстві.

Якщо ви зупиняли роботу підприємства чи офісу, але готуєтесь її відновити, варто спершу скласти внутрішні протоколи нового режиму роботи із застосуванням 4 груп протиепідемічних заходів (див. вище). Можна поглибити систему захисту – наприклад, налаштувати активацію систем опалення, вентиляції та кондиціонування повітря (ОВК/HVAC) або навіть почати застосовувати НЕРА фільтри повітря.
Практика вирішення національних спорів INTEGRITES готова надати повну юридичну консультацію та практичну допомогу для бізнесу.
Контакти:
Орест Цімерман, старший юрист
+38 044 391 38 53, Orest.Tsimerman@integrites.com
Маєте коментарі? Поділіться своїми думками!
comments powered by HyperComments
Олена Перепелинська
Маєте запитання?
Партнер
Звертайтеся до INTEGRITES Help Desk
Форс-мажор та його вплив на чинні угоди \ вирішення спорів
Ілля Ткачук
Умови праці \ дистанційна робота \ імміграційні питання \ інші запити з трудового права
Вікторія Фоменко
Партнер
Податкові канікули та інші нововведення під час карантину
Олександр Оніщенко
Судочинство \ обмеження господарської діяльності в умовах карантину \ вирішення спорів
Партнер
Партнер
Made on
Tilda