Публічні закупівлі під час та після карантину

Пандемія COVID-19 суттєво вплинула на сферу публічних закупівель, що стабільно складають від 13 % до 20 % ВВП України. З початком пандемії відбулося фрагментарне пристосування публічних закупівель під цілі боротьби з COVID-19 – 17 березня набрав чинності Закон № 530-ІХ, яким законодавець фактично спростив до мінімуму процедуру закупівлі товарів, робіт і послуг для боротьби з COVID-19, виключивши їх на 3 місяці зі сфери дії Закону "Про публічні закупівлі".

На хвилі пов'язаних з COVID-19 масових змін і доповнень законодавства у практично всіх основних сферах, можна було б очікувати змін і до Закону "Про публічні закупівлі", набрання чинності нової редакції якого було заплановане на 19.04.2020. Втім, поки що цього не сталося.

Водночас із середини березня в Україні діють обмежувальні заходи загального характеру: заборонено залізничні, авіа- та автобусні міжміські та міжобласні пасажирські перевезення; обмежено діяльність ЦНАПів; запроваджено дистанційний режим роботи тощо.

Все це може впливати на процедури закупівель та на самих постачальників. Останні, зокрема, можуть відчути ускладнення / неможливість:

► отримати відповідні довідки, банківські гарантії, інші документи, вимоги до яких наявні в тендерній документації;

► своєчасно підготувати тендерну пропозицію;

► своєчасно підписати тендерну пропозицію, скаргу, договір чи інші документи;

► виконати договір, укладений за результатами закупівель.

В таких умовах рятівним могло б стати законодавче врегулювання спеціальних механізмів, здатних нівелювати вплив подібних факторів на конкуренцію.

Незважаючи на це, для закупівель товарів, робіт і послуг, що не пов'язані із боротьбою з COVID-19, законодавець не передбачив жодних додаткових норм, пільг або обмежень – вони мають проходити в загальному порядку.
ЯК ДІЯТИ ПОСТАЧАЛЬНИКАМ?

Навіть в умовах несприятливого юридичного клімату постачальники все ще можуть розраховувати на участь у тендерах з реальними перспективами досягти економічного результату. Проте бізнесу потрібно бути готовим компенсувати відсутність спеціально розроблених для умов карантину норм власною проактивною реакцією на процеси під час:

1. Підготовки тендерної пропозиції

2. Роботи з умовами тендерної документації і строками закупівлі

3. Роботи з умовами виконання договору за результатами закупівлі

Що варто робити?
Максимально оптимізувати власні бізнес-процеси і умови роботи під закупівлі в умовах карантину.
Існує багато ресурсів із рекомендаціями, як постачальникам діяти в таких умовах (один із прикладів – стаття на ІНФОБОКС PROZORRO).
Ефективно і своєчасно управляти строками закупівель, що не можуть бути дотримані в умовах карантину.
В першу чергу, йдеться про строк для подання пропозицій. В публічних закупівлях відсутній загальний механізм продовження строків, подібний до процесуальних. Зазвичай продовження відбувається лише в окремо встановлених випадках (наприклад, у разі внесення змін до тендерної документації). Водночас законодавець встановлює лише мінімальні строки подання пропозицій. В таких умовах для управління строком можна використовувати вимоги учасників щодо усунення порушень. І тут слід звертати увагу на процедурні особливості подання таких вимог (обмеження строку подання, порядок подання), їх обґрунтованість (радимо робити акцент на об'єктивність обставин і ризик порушення одного з принципів закупівель, наприклад недискримінації), а також на доречність (наскільки нагальною / терміновою є закупівля, чи допускає замовник теоретичну ймовірність продовження строків процедури).
Ефективно і своєчасно управляти умовами тендерної документації, що є несумісними з умовами карантину.
За аналогією зі строками, можна використати вимоги учасників щодо усунення порушень. Предметом вимог можуть бути усунення або зміна положень тендерної документації, виконання яких є ускладненим або неможливим за конкретних обставин (наприклад, подання паперових довідок, а не електронних). Окрему увагу варто приділити майбутньому договору, зокрема, розділу про форс-мажорні обставини. Останній має відповідати вашим можливостям працювати в умовах ймовірного посилення чи продовження карантинних заходів, запровадження адаптивного карантину.
Управляти категорією форс-мажорних обставин під час виконання договору, укладеного за результатами закупівлі.
З одного боку, форс-мажор можна використати для звільнення постачальника від відповідальності у разі невиконання зобов'язання. З іншого, цією ж категорією може користуватися замовник, і тоді вже постачальник буде вимушений реагувати на подібну зміну позиції. В кризових умовах останній варіант має високу ймовірність на фоні дефіциту бюджетів різних рівнів, а також постійного коригування владою таких бюджетів.
Зважати на категорії, що не підлягають управлінню.
Йдеться про обставини, з якими закон пов'язує однозначні юридичні наслідки, без будь-яких альтернатив. Зокрема, пропуск продовженого строку на укладення договору є підставою для відхилення тендерної пропозиції, а будь-які альтернативні варіанти дій замовника розцінюватимуться як порушення і, відповідно, підстава для оскарження в подальшому рішень замовника і укладених договорів.
Наразі карантин встановлено до 22 травня 2020 року. Нормативне регулювання пов'язаних з цим питань відбувається не завжди своєчасно, а епідеміологічна ситуація в Україні може зазнати негативних змін на будь-якому з етапів виходу України з карантину. Враховуючи це, є висока ймовірність, що карантин і пов'язані з ним заходи будуть продовжені і після 22 травня.

В умовах, коли карантин фактично продовжується на невизначений термін, постачальникам, які мають суттєву долю в публічних закупівлях, або які в перспективі планують подібну діяльність, варто розробити відповідні протоколи підготовки до тендерів, участі в таких тендерах, а також виконання укладених за їх результатами договорів з урахуванням специфіки конкретної закупівельної галузі.

Крім того, анонсований Кабміном адаптивний карантин може також внести свої корективи в діяльність як регіональних (у разі встановлення обмежень у відповідному регіоні), так і міжрегіональних гравців ринку (якщо постачання предмета закупівлі відбувається поза межами одного регіону).

Постачальникам ще на стадії планування своєї участі в закупівлі варто враховувати регіональні особливості динаміки поширення COVID-19, а також пов'язану з цією динамікою реакцією місцевих органів влади (наприклад, ситуації в містах Черкаси і Генічеськ відрізнятимуться). Варто пам'ятати, що суттєве послаблення чи навіть скасування загальнодержавного карантину не вирішить ситуацію із закупівлями в одну мить.
Практика вирішення національних спорів INTEGRITES готова надати повну юридичну консультацію та практичну допомогу для бізнесу.
Контакти:
Олександр Оніщенко, партнер
+38 044 391 38 53, Oleksandr.Onishchenko@integrites.com
Маєте коментарі? Поділіться своїми думками!
comments powered by HyperComments
Олена Перепелинська
Маєте запитання?
Партнер
Звертайтеся до INTEGRITES Help Desk
Форс-мажор та його вплив на чинні угоди \ вирішення спорів
Ілля Ткачук
Умови праці \ дистанційна робота \ імміграційні питання \ інші запити з трудового права
Вікторія Фоменко
Партнер
Податкові канікули та інші нововведення під час карантину
Олександр Оніщенко
Судочинство \ обмеження господарської діяльності в умовах карантину \ вирішення спорів
Партнер
Партнер
Made on
Tilda