Карантин: позовна давність та інші строки

Разом із окремими процесуальними строками, на період дії карантину на всій території України продовжуються й інші строки, визначені Сімейним, Цивільним та Господарським кодексами України, зокрема, позовна давність.
Чому це важливо?

Якщо ви з якихось причин відкладали або не встигли звернутися до порушника та / або суду для захисту своїх прав, ви маєте другий шанс;

Пропущений строк, наприклад, звернення до суду позбавляє вас права вимагати припинення порушень, визнання або відновлення ваших прав, від чого ви можете зазнати відчутних збитків або життєво важливих втрат;

Для поновлення таких строків має існувати дуже поважна причина, релевантна до конкретної ситуації. Практика свідчить, що поновити їх досить складно.


Строки, що продовжуються в Сімейному кодексі України:

1. Строк звернення до суду з вимогою про поділ спільного майна подружжя після розірвання шлюбу. Такий строк становить три роки від дня, коли один із співвласників дізнався або міг дізнатися про порушення свого права власності.

2. Строк звернення до суду з вимогою про визнання батьківства (як до чоловіка, який невірно записаний батьком дитини, так і у випадку, якщо батько дитини не записаний). Такий строк становить один рік від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися про своє батьківство.

3. Строк звернення до суду з вимогою про визнання материнства. Материнство може оскаржити як жінка, що записана матір'ю дитини, так і жінка, яка вважає себе матір'ю (наприклад, у випадку сурогатного материнства). Такий строк становить один рік від дня, коли особа дізналася або могла дізнатися, що є матір'ю дитини.
Строки, що продовжуються в Цивільному кодексі України:

1. Загальна позовна давність в три роки.

2. Спеціальна позовна давність в один рік для конкретно визначених випадків, наприклад, до вимог:

2.1. про стягнення з недобросовісного контрагента неустойки (штрафу, пені) за договором;

2.2. про спростування недостовірної інформації в ЗМІ;

2.3. про розірвання договору дарування;

2.4. про визнання недійсним рішення загальних зборів товариства у корпоративних спорах;

2.5. про визнання неправомірними дій виконавця заповіту;

2.6. про відшкодування збитків у зв'язку з пошкодженням речі, яка була передана у користування наймачеві, а також до вимог про відшкодування витрат на поліпшення речі;

2.7. у зв'язку з недоліками проданого товару, тощо.

3. Строки, зі спливом яких припиняється порука, зокрема, щодо права кредитора протягом трьох років з дня настання строку (терміну) виконання основного зобов'язання пред'явити позов до поручителя. Якщо строк (термін) виконання основного зобов'язання не встановлений або встановлений моментом пред'явлення вимоги, порука припиняється, якщо кредитор протягом трьох років з дня укладення договору поруки не пред'явить позову до поручителя.
Строки, що продовжуються в Господарському кодексі України:

1. Строк нарахування штрафних санкцій за прострочення виконання зобов'язання. На разі цей строк припиняється через шість місяців від дня, коли зобов'язання мало бути виконане.

2. Строк звернення до суду з вимогою, що випливає з поставки товарів неналежної якості. Такі позови можуть бути пред'явлені протягом шести місяців з дня встановлення покупцем у належному порядку недоліків поставлених йому товарів.

3. Строк звернення до суду з вимогою, що випливає з неналежної якості робіт за договором підряду на капітальне будівництво, в залежності від характеру недоліків та способів прийняття робіт / виявлення недоліків.

4. Строк звернення до суду з вимогою про відшкодування замовнику збитків, спричинених недоліками проекту за договором підряду на проведення проектних і досліджувальних робіт. Такий строк становить десять років, а якщо збитки замовнику завдано протиправними діями підрядника, які призвели до руйнувань, аварій, обрушень, - тридцяти років з дня прийняття побудованого об'єкта.
Маєте питання щодо конкретних строків та порядку іх обчислення?

Контакти:
Дарина Васильєва, юрист практики вирішення спорів
Daryna.Vasylieva@integrites.com
+38 044 391 38 53
Маєте коментарі? Поділіться своїми думками!
comments powered by HyperComments
Олена Перепелинська
Маєте запитання?
Партнер
Звертайтеся до INTEGRITES Help Desk
Форс-мажор та його вплив на чинні угоди \ вирішення спорів
Ілля Ткачук
Умови праці \ дистанційна робота \ імміграційні питання \ інші запити з трудового права
Вікторія Фоменко
Партнер
Податкові канікули та інші нововведення під час карантину
Олександр Оніщенко
Судочинство \ обмеження господарської діяльності в умовах карантину \ вирішення спорів
Партнер
Партнер
Made on
Tilda