Обмеження господарської діяльності

Часті питання
Які протиепідемічні обмеження обов'язкові для мого бізнесу після послаблення карантину?
Власникам бізнесу необхідно постійно відстежувати зміни до Постанови Кабінету Міністрів України від 11.03.2020 № 211. Цей нормативний акт встановлює загальні протиепідемічні обмеження, дія яких поширюється на всю територію держави.

Також під час карантину важливо враховувати місцеве регулювання. Зазвичай воно встановлюється або органами місцевого самоврядування, або керівниками робіт із ліквідації наслідків надзвичайної ситуації. Для Києва, наприклад, актуальними є:
 • протоколи засідань постійної комісії з питань ТЕБ та НС щодо коронавірусу
 • розпорядження керівника робіт з ліквідації наслідків НС

Регулювання в інших містах можна зазвичай знайти на сайті місцевих рад.

Окрім цього, суб'єкти господарювання можуть застосовувати рекомендації Головного державного санітарного лікаря України, зокрема щодо:
 • приймання відвідувачів в офісних приміщеннях
 • торгівлі продовольчими чи непродовольчими товарами
 • роботи закладів громадського харчування
 • роботи перукарень

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.05.2020 № 392 запроваджений адаптивний карантин. На території зі сприятливою епідемічною ситуацією запроваджується послаблення карантинних заходів, якщо показники захворюваності відповідають певним критеріям. Рішення про послаблення карантину приймається регіональною комісією з питань ТЕБ та НС. Окрім цього, вищезазначеною постановою передбачені допустимі послаблення на конкретну дату. Тому власники бізнесу вже зараз можуть прогнозувати і готуватися до прийдешніх послаблень, якщо для цього є передумови.
Чи можуть мене притягнути до адміністративної відповідальності після послаблення карантину?
Так, можуть. Послаблення карантинних обмежень супроводжується накладенням додаткових протиепідемічних обов'язків на бізнес (наприклад, щодо допустимої кількості осіб у приміщенні, показників мікроклімату, тощо). За таких умов ризик порушити санітарно-гігієнічні правила значно вищий, тому загроза притягнення до адміністративної та навіть кримінальної відповідальності після послаблення карантину залишається.
Як стягнути дебіторську заборгованість після зняття карантину?
Хоча встановлений Кабінетом Міністрів України карантин і був визнаний форс-мажорною обставиною, це необов'язково перешкоджає стягненню дебіторської заборгованості з боржника. Так, кредитору треба знайти відповіді на запитання:

 • Чи впливав карантин на можливість виконати зобов'язання контрагентом?
 • Чи міг боржник виконати зобов'язання в інший спосіб?
 • Чи можна було передбачити посилення карантинних обмежень та пов'язану з цим неможливість виконати зобов'язання?
 • Чи передбачене особливе карантинне регулювання для конкретної ситуації (наприклад, орендні відносини для підприємств, діяльність яких заборонена)?
 • Чи передбачене в договорі окреме регулювання застосування положень про форс-мажор (наприклад, сповіщення сторони про такі обставини у певний строк)?

Отримавши відповіді на ці запитання, за допомогою професійного юриста кредитор зможе спрогнозувати ймовірність успішного стягнення боргу, орієнтовні строки, можливість стягнути в позасудовому порядку, ймовірність задоволення заходів забезпечення позову, а також підготувати відповідні вимоги у формі процесуальних документів.
Чи можна використовувати режим дистанційної роботи чи гнучкого графіку роботи працівників після карантину?
Так, карантинними законами були внесені зміни до Кодексу законів про працю України, які залишаться чинними і після зняття карантинних обмежень. Саме тому працівники і роботодавці можуть використовувати механізм дистанційної роботи чи гнучкого графіку роботи після карантину.
Чи потрібно вносити зміни до трудових книжок у зв'язку зі зміною графіку чи характеру роботи працівника під час карантину?
Нове карантинне регулювання ніяк не стосується порядку ведення трудових книжок, тому вони заповнюються, як і раніше, без зазначення відомостей щодо режиму роботи працівників. Вносяться лише записи щодо прийняття, переведення чи звільнення з роботи.
Що потрібно брати до уваги під час розрахунку процесуальних строків після послаблення карантину?
Послаблення карантину не означає його скасування. Оскільки уряд продовжив режим карантину до 22 червня 2020 року, то як мінімум до цієї дати більшість процесуальних строків вважаються зупиненими.
Чи змінився режим роботи судів після послаблення карантину?
Судова система не припиняла роботу на період карантину. Однак суди досі дотримуються рекомендації стосовно обмеження кількості осіб у судових засіданнях, відкладення судового розгляду справ чи проведення засідань в режимі відеоконференцій за допомогою власних технічних засобів поза приміщенням суду.
На що варто звернути уваги у процедурі публічних закупівель під час послаблення карантину?
Запроваджений Кабінетом Міністрів України адаптивний карантин може внести значні корективи у діяльність як регіональних (у разі встановлення обмежень у відповідному регіоні), так і міжрегіональних гравців ринку (якщо постачання предмета закупівлі відбувається поза межами одного регіону). Адаптивний карантин допускає запровадження різних протиепідемічних обмежень в областях. У такому разі потенційним учасникам тендерної процедури потрібно відстежувати зміни у карантинному регулюванні в конкретному регіоні, виходячи з поточної епідеміологічної ситуації.

Окрім цього, послаблення карантину не означає його скасування. Зважаючи на стан невизначеності щодо тривалості карантинних обмежень, постачальникам, які частково залежать від публічних закупівель, слід розробити відповідні протоколи підготовки до тендерів, участі в таких тендерах, а також виконання укладених за їх результатами договорів з урахуванням специфіки конкретної закупівельної галузі.
Практика вирішення національних спорів INTEGRITES готова надати повну юридичну консультацію та практичну допомогу для бізнесу.
Контакти:
Олександр Оніщенко,
партнер
+38 067 500 7678, Oleksandr.Onishchenko@integrites.com
Маєте коментарі? Поділіться своїми думками!
comments powered by HyperComments
Олена Перепелинська
Маєте запитання?
Партнер
Звертайтеся до INTEGRITES Help Desk
Форс-мажор та його вплив на чинні угоди \ вирішення спорів
Ілля Ткачук
Умови праці \ дистанційна робота \ імміграційні питання \ інші запити з трудового права
Вікторія Фоменко
Партнер
Податкові канікули та інші нововведення під час карантину
Олександр Оніщенко
Судочинство \ обмеження господарської діяльності в умовах карантину \ вирішення спорів
Партнер
Партнер
Made on
Tilda