Карантин і податки: що змінюється для бізнесу


Вікторія Фоменко,
партнер, керівник практики податкового і митного права INTEGRITES
+38 044 391 38 53
Viktoriya.Fomenko@integrites.com
Які податкові зміни вводяться в Україні у зв'язку з карантином

Китай звільняє від ПДВ окремі операції та надає підтримку компаніям, які були змушені призупинити свою діяльність і понесли значні збитки. Великобританія видає кредити за низькою відсотковою ставкою. Данія надає платникам відстрочку на сплату ПДВ. Це лише кілька прикладів того, як держави оперативно реагують на кризу, що виникла внаслідок пандемії коронавірусу. Підтримати бізнес, знизити податковий тягар і тимчасово звільнити від штрафів — це ключові інструменти, які вони застосовують.

Україна рухається в тому ж напрямку. 18 березня 2020 року президент Зеленський підписав пакет законів, що стосуються підтримки платників податків на час національного карантину (закони № 3220, 3219, 2538, 2539). Ці закони ще не опубліковані, втім, вже зараз відомо, що будуть застосовуватися нові правила оподаткування.

Послаблення податкового режиму, податкові канікули, звільнення від штрафів — чого очікувати бізнесу впродовж карантину?


Податкові канікули

Встановлено податкові канікули для платників окремих видів податків з 1 березня по 30 квітня 2020 року:

1) Не нараховується та не сплачується плата за землю за земельні ділянки у власності або користуванні фізичних та юридичних осіб;

2) Об'єкти нежитлової нерухомості у власності фізичних або юридичних осіб не є об'єктом оподаткування податком на нерухоме майно. І це чудова нагода для підприємців обговорити орендну плату з орендодавцем на час карантину;

3) Не нараховується та не сплачується єдиний соціальний внесок (ЄСВ) для фізичних осіб-підприємців, фермерських господарств та самозайнятих осіб (медична, юридична, наукова практика, тощо).

Крім того, до 1 січня 2023 року звільняється від оподаткування ПДВ ввезення в Україну лікарських засобів, медичних виробів та інших товарів, необхідних для реалізації централізованих програм в сфері охорони здоров'я, що закуповуються лише спеціально уповноваженою на це особою.

Так само до 1 січня 2023 року звільняється від ПДВ безоплатне постачання зазначених вище лікарських засобів, медичних виробів та медичних послуг пацієнтам.


Податок на доходи фізичних осіб

Строк подачі декларації про майновий стан і доходи подовжено до 1 липня 2020 року, а строк сплати податку на доходи фізичних осіб (ПДФО) — до 1 жовтня 2020 року.


Податкові перевірки

Нові закони, які підписав президент, забороняють проводити документальні та фактичні перевірки з 18 березня по 31 травня 2020 року.

План-графік планових перевірок оновлять та опублікують до 30 березня 2020 року, а вже розпочаті перевірки будуть тимчасово зупинені до 31 травня.

Заборона на проведення перевірок не поширюється на проведення документальної позапланової перевірки лише в одному випадку. Йдеться про ситуацію, коли підприємство заявить бюджетне відшкодування ПДВ на суму вище 100 тисяч гривень. Тоді податковій службі буде дозволено провести таку перевірку.

Схожі правила працюватимуть і для перевірок щодо ЄСВ. Це мораторій на здійснення документальних перевірок з 18 березня по 18 травня 2020 року, а також зупинення поточних перевірок до 18 травня 2020 року.

Водночас у нових законах взагалі не йдеться про камеральні перевірки. Штрафи щодо порушень, пов'язаних з ПДВ та акцизом, на період карантину не скасовано, тож можна очікувати, що камеральні перевірки будуть проводитися в загальному порядку.

Важливо: з 18 березня по 31 травня 2020 року зупиняється перебіг строків давності, які Податковий кодекс передбачає для визначення зобов'язань податковою службою.

Це означає, що при розрахунку 1095 днів (загальний строк для визначення податкового зобов'язання) або 2555 днів (застосовується до перевірок з трансфертного ціноутворення) не буде враховуватись 75 днів зазначеного періоду. Така зміна вплине на обчислення строків давності в довгостроковій перспективі, адже вони становлять щонайменше три роки.


Штрафи: охорона, відміна!

Штрафувати за податкові порушення, вчинені за період з 1 березня по 31 травня цього року, не будуть.

В цьому контексті варто звернути увагу на несвоєчасну реєстрація ПДВ та акцизних накладних. Незважаючи на те, що реєстрація податкової накладної не є нарахуванням, декларуванням чи сплатою ПДВ (за що за законом передбачається звільнення від штрафів), можна припустити, що штраф за несвоєчасну реєстрацію ПДВ та акцизної накладної з 1 березня по 31 травня 2020 року застосовуватись не буде. Втім, щодо цього питання будуть потрібні офіційні роз'яснення податкових органів.

Звичайно, є винятки. На час карантину штрафи продовжать застосовувати в загальному порядку до порушень щодо:

• Відчуження майна в податковій заставі;

• Правил щодо обігу пального або етилового спирту на акцизних складах;

• Нарахування, декларування та сплати ПДВ, акцизу та ренти.

Крім того, упродовж трьох весняних місяців цього року платникам податків не буде нараховуватися пеня, а в разі нарахування її матимуть списати.

Те саме стосується й ЄСВ. З березня по кінець травня 2020 року штрафувати за несвоєчасну або неповну сплату ЄСВ, а також несвоєчасне подання звітності не будуть. Аналогічно діятимуть з пенею.

Тимчасові послаблення — це однозначно позитивне зрушення, яке підтримає український бізнес у скрутний кризовий час. Втім, варто приділяти належну увагу подачі звітності та не забувати про більшість податків, до яких податкові канікули не застосовуються. Заклик «бережіть себе» стосується і громадян, і бізнесу.


Текст підготовлений у співавторстві з юристом INTEGRITES Вікторією Швидченко

Спеціально для НВ Бізнес
Якщо у вас є питання щодо податкового права в умовах карантину та у зв'язку з пандемією коронавірусу, звертайтеся:


Контакти:
Вікторія Фоменко: +38 044 391 38 53, Viktoriya.Fomenko@integrites.com

Маєте коментарі? Поділіться своїми думками!
comments powered by HyperComments
Олена Перепелинська
Маєте запитання?
Партнер
Звертайтеся до INTEGRITES Help Desk
Форс-мажор та його вплив на чинні угоди \ вирішення спорів
Ілля Ткачук
Умови праці \ дистанційна робота \ імміграційні питання \ інші запити з трудового права
Вікторія Фоменко
Партнер
Податкові канікули та інші нововведення під час карантину
Олександр Оніщенко
Судочинство \ обмеження господарської діяльності в умовах карантину \ вирішення спорів
Партнер
Партнер
Made on
Tilda