Як правильно перевести бізнес в онлайн після карантину

Пандемія коронавірусу вдарила по обсягах офлайн-продажу багатьох компаній. Тому ймовірно, що у 2020 році дедалі більше бізнесів будуть переводити продаж товарів, робіт та послуг в інтернет. На разі онлайн здебільшого заповнений гравцями ринків електроніки, одягу, косметики/парфумерії, мікрофінансової допомоги та доставки. Вони користуються як власними інтернет-магазинами, так і маркетплейсами, працюють з власним виробництвом та власними складами або через договори прямого постачання (дропшиппінг).

Аналіз юридичних спорів у цій сфері свідчить про те, що продавці часто відмовляються дотримуватися будь-якого регулювання та вважають, що бізнес в інтернеті жодним чином в Україні не регулюється. Однак це не так, і кількість розслідувань порушень та притягнення до відповідальності зростає. Найближчим часом як споживачі, так і наглядові органи стануть уважнішими і будуть розуміти, коли вчиняються порушення і як з ними боротися.
Який план дій для бізнесу, що планує перевести продаж в онлайн, дотримуючись чинних законів?

1) визначити умови угоди з користувачами інтернет-ресурсу (термінів, предмету домовленостей, взаємних прав та обов'язків, моменту укладення договору, дозволу на одностороннє розірвання тощо);

3) розробити правила ідентифікації користувачів (наприклад, електронний підпис одноразовим ідентифікатором) та правила використання персональних даних користувачів (відповідна згода та її обмеження);

4) запропонувати споживачеві варіанти розрахунку за товар чи послугу (передплата, оплата при отриманні та інші);

5) оформити права на нові об'єкти інтелектуальної власності чи використання існуючих (власне візуальне оформлення, чужі торгові марки та інше);

7) визначити межі відповідальності (щодо якості, пошкодження, знищення) та ситуації технічної помилки (наприклад, збою у функціонуванні ресурсу або фіксації інформації);

8) зареєструвати доменне ім'я.


Кожна з цих особливостей має враховувати специфіку тих товарів, робіт чи послуг, які ви плануєте реалізовувати.

Аби перевести бізнес в інтернет, варто скористатися допомогою кваліфікованих юристів. Разом з ними власникові бізнесу доведеться попрацювати із законодавством, що регулює різні аспекти e-commerce. Це закони:

"Про електронну комерцію"

"Про захист прав споживачів"

"Про рекламу"

"Про забезпечення функціонування української мови як державної"

"Про електронні документи та електронний документообіг"

"Про захист інформації в інформаційно-телекомунікаційних системах"

"Про телекомунікації"

"Про електронний цифровий підпис"

"Про платіжні системи та переказ коштів в Україні"

"Про фінансові послуги та державне регулювання ринків фінансових послуг"

"Про захист персональних даних"


Також потрібно враховувати Правила роздрібної торгівлі непродовольчими або продовольчими товарами, Правила продажу товарів на замовлення та поза торговельними або офісними приміщеннями та інші.

Крім того, важливо зважати й на потенційне географічне розширення меж діяльності та постачання. Можливо, такий крок потребуватиме додаткових юридичних аудитів транскордонного та митного оформлення.
Практика вирішення національних спорів INTEGRITES готова надати повну юридичну консультацію та практичну допомогу для бізнесу.
Контакти:
Олександр Оніщенко, партнер
+38 044 391 38 53, Oleksandr.Onishchenko@integrites.com
Маєте коментарі? Поділіться своїми думками!
comments powered by HyperComments
Олена Перепелинська
Маєте запитання?
Партнер
Звертайтеся до INTEGRITES Help Desk
Форс-мажор та його вплив на чинні угоди \ вирішення спорів
Ілля Ткачук
Умови праці \ дистанційна робота \ імміграційні питання \ інші запити з трудового права
Вікторія Фоменко
Партнер
Податкові канікули та інші нововведення під час карантину
Олександр Оніщенко
Судочинство \ обмеження господарської діяльності в умовах карантину \ вирішення спорів
Партнер
Партнер
Made on
Tilda