Форс-мажори за ЗЕД контрактами

Часті питання
Як захиститися від недобросовісних контрагентів, які неправомірно посилаються на форс-мажор?
Детально проаналізуйте пункт контракту про форс-мажорні обставини та зверніть увагу на наступні питання:

  • Які обставини вважаються форс-мажорними за вашим контрактом?
  • Який «стандарт» впливу обставини на виконання зобов'язання – тільки неможливість виконання чи й інші випадки?
  • Чи потрібно отримувати підтвердження настання форс-мажорних обставин і де?
  • В які терміни і як саме потрібно сповістити контрагента?
  • Які наслідки заяви/незаявлення про форс-мажор?
  • Чи встановлений максимальний термін для форс-мажорних обставин?
  • Які наслідки неповідомлення або повідомлення після встановленого терміну?
  • Яке право застосовується до контракту?
Чи впливає карантин та інші обмежувальні заходи, запроваджені в Україні, на можливість виконувати власні контрактні зобов'язання?
Алгоритм дій такий самий як і для попереднього пункту – уважно перевірте пункт контракту про форс-мажорні обставини у контракті.
Чи може заява про форс-мажорні обставини спричинити припинення контракту?
Так, якщо це передбачено контрактом. Також, перевірте чи не спричинить заява про форс-мажорні обставини за одним договором негативних наслідків для інших, пов'язаних із ним договорів (наприклад, в рамках одного проекту або ланцюжка договорів).
Що робити, якщо до контракту застосовується українське право?
Якщо до контракту застосовується українське право, крім контрактних положень про форс-мажор, проаналізуйте положення ст.14-1 Закону «Про торгово-промислові палати» (в яку якраз був доданий карантин), а також положення ст.617 Цивільного Кодексу України і ст.218 Господарського Кодексу України.

Якщо питання саме про можливість посилатися на карантин, то потрібно проаналізувати, які саме контрактні зобов'язання повинні були бути виконані в березні-квітні 2020 року, і які саме обмеження, встановлені КМУ, унеможливили їх виконання. Втім, причинно-наслідковий зв'язок між обставиною форс-мажору і неможливістю виконувати контрактне зобов'язання потрібно перевіряти в будь-якому випадку.
Що робити, якщо у контракті застосовується не українське право?
Якщо застосовується не українське право, то наші «антивірусні» закони – не панацея. В цьому випадку потрібно перевірити дефолтні положення застосовного права щодо форс-мажору (якщо вони є), а також особливості застосування даного інституту у відповідній правовій системі.

Якщо застосовні міжнародні інструменти, наприклад, Віденська конвенція 1980, Принципи УНІДРУА, варто перевірити їх положення і співвіднести їх з контрактними.
Як убезпечити себе у комунікаціях з контрагентом?
Фіксуйте максимум комунікацій у письмовій формі та записуйте розмови, попередньо повідомивши про це контрагента. Це все може мати величезне значення для вирішення спору, якщо до цього дійде. А якщо ви в процесі комунікації домовитеся про внесення змін до контракту, така фіксація спростить подальше оформлення домовленостей.
Чи достатньо отримати сертифікат ТПП для підтвердження настання форс-мажорних обставин?
Ні, сертифікат ТПП або іншого компетентного органу – це лише один із доказів, який разом з іншими буде оцінювати арбітражний трибунал або суд. Збирайте докази, зокрема, публікації в ЗМІ, і за необхідності зверніться за отриманням підтвердження наявності форс-мажорних обставин до компетентного органу, зазначеного в контракті. Важливо також зафіксувати те, що відбувається, у внутрішніх документах компанії (наказах тощо). Всі ці докази можуть згодом мати велике значення під час кваліфікації певної обставини як форс-мажорної.
Чи треба повідомляти про форс-мажор страхову компанію?
Компанії, які мають страховий поліс, повинні перевірити, чи вважається дана ситуація страховим випадком. Навіть якщо наслідки пандемії та карантин прямо там не вказані, потрібно детально проаналізувати положення поліса, щоб перевірити, чи покриває він таку ситуацію. І якщо вона таки є страховим випадком, то потрібно вжити всіх передбачених полісом кроки, в тому числі, повідомити вашу страхову компанію з тим, щоб зберегти право на отримання страхового відшкодування.
Що робити, якщо треба укласти контракт у період карантину?
Укладаючи нові контракти, будьте уважними. Зазвичай, заходи, які існують або можна передбачити на момент укладення контракту, не є форс-мажором.
Якщо у вас є питання щодо форс-мажору та його впливу на чинні угоди, звертайтеся:

Контакти:
Олена Перепелинська, партнер
+38 044 391 38 53, Olena.Perepelynska@integrites.com
Маєте коментарі? Поділіться своїми думками!
comments powered by HyperComments
Олена Перепелинська
Маєте запитання?
Партнер
Звертайтеся до INTEGRITES Help Desk
Форс-мажор та його вплив на чинні угоди \ вирішення спорів
Ілля Ткачук
Умови праці \ дистанційна робота \ імміграційні питання \ інші запити з трудового права
Вікторія Фоменко
Партнер
Податкові канікули та інші нововведення під час карантину
Олександр Оніщенко
Судочинство \ обмеження господарської діяльності в умовах карантину \ вирішення спорів
Партнер
Партнер
Made on
Tilda