Недобросовісна конкуренція

Часті питання
Що робити, якщо ваш контрагент необґрунтовано підвищив ціну на товари/послуги?
 • проаналізувати поведінку контрагентів на предмет відповідності антимонопольному законодавству
 • залучити юристів для звернення та супроводження інтересів компанії в АМКУ з метою усунення дискримінації
 • відшкодувати шкоду в суді, що була заподіяна внаслідок порушення законодавства про захист економічної конкуренції

Скоріше за все, підвищення цін на товари та послуги, особливо декількома учасниками ринку або монополістом, приверне увагу Антимонопольного комітету України (АМКУ). В кризових умовах АМКУ особливо активно досліджує ціни, зокрема, на дефіцитні товари та намагається не допустити спотворення конкуренції. У разі виявлення ознак порушення АМКУ може накласти штраф у розмірі 10% річного доходу компанії та зобов'язати припинити порушення, що дискримінує учасників ринку.
Що робити, якщо ви вимушені підвищувати ціни на товари/послуги в умовах карантину?
Варто переглянути комерційну (цінову) політику вашої компанії, а також запровадити внутрішні політики щодо формування цін в період карантину. Чіткий алгоритм дій та налагоджені внутрішні процедури щодо ціноутворення продемонструють АМКУ прозорість вашого бізнесу і підходу до продажу в кризовий час.

В деяких випадках АМКУ вбачає підвищення цін на продукцію допустимим, тож якщо через об'єктивні економічні причини ви вимушені підвищити ціни на час карантину, користуйтесь таким планом:

 • сформуйте політику ціноутворення на соціально важливі продукти на період епідемії COVID-19;
 • проведіть антимонопольний аудит договорів з контрагентами;
 • проведіть аудит цін на товари, щодо яких АМКУ надав рекомендації або відкрив справи про порушення;
 • розробіть стратегію комунікації з контрагентами та іншими стейкхолдерами стосовно підвищення цін;
 • зафіксуйте обґрунтовані причини для підняття цін у внутрішніх документах підприємства.
Як уникнути звинувачень у недобросовісній рекламі під час карантину і пандемії?
Особливо уважними до реклами товарів під час карантину і пандемії потрібно бути гравцям фармацевтичного ринку. Чому? Поширення фармацевтичними компаніями та іншими учасниками ринку лікарських засобів інформації про те, що препарат їх виробництва має профілактичну або лікувальну дію щодо коронавірусів, за відсутності лабораторних, вірусологічних та наукових досліджень, є неправдивою інформацією.

Варто бути обережними виробникам спортивного обладнання і продуктів харчування, адже в рекламі деяких компаній вже спостерігаються спекуляції. Відповідальність за розповсюдження неправдивої інформації про товар несе не лише виробник, а й телерадіокомпанії, які її розповсюджують (див. Рекомендації АМКУ Про здійснення заходів, спрямованих на запобігання порушення законодавства про захист від недобросовісної конкуренції від 31.03.2020 р. № 12-рк).
Що робити, аби дотриматися антимонопольного законодавства в частині реклами?
 • проаналізувати рекламу та поширену інформацію на предмет відповідності законодавству про захист від недобросовісної конкуренції;
 • провести переговори з учасниками ринку та роз'яснити суть їхньої недобросовісної поведінки, аби не допустити такі дії в майбутньому;
 • залучити юристів для звернення в АМКУ. Припинити недобросовісну поведінку конкурентів необхідно до того, як вона почне негативно впливати на вас та інших учасників ринку, особливо якщо йдеться про добросовісних виробників лікарських засобів.

Результатом недобросовісної реклами для порушника буде штраф у розмірі до 5% виручки за минулий рік та зобов'язання припинити поширення неправдивої інформації в рекламі та інших ЗМІ.
Як діяти, якщо конкуренти не дотримуються правил карантину?
Під час карантину одні торговельні мережі обмежили свій асортимент тільки до товарів першої необхідності, а інші продовжують продавати все. Або ж у деяких регіонах магазини зачиняють, а в інших – ні. Трапляється, що в межах регіону відкритими залишаються торгові точки однієї мережі, що починає набувати монопольної позиції. Такі ситуації створюють нерівні умови в конкуренції на ринку.

Інструменти для протидії подібним порушенням:

 • звернутися до АМКУ щодо антиконкурентних дій органів влади чи місцевого самоврядування чи щодо конкурентів, які своїми діями дискримінують інших учасників ринку;
 • звернутися до суду з метою захисту інтересів вашої торговельної мережі або точки;
 • застосувати інші юридичні інструменти для протидії розповсюдженню інформації, що завдає шкоду репутації підприємствам.
Як діяти, якщо замовник під приводом боротьби з коронавірусом включає до предмету закупівлі не тільки товари, роботи чи послуги, необхідні для виконання заходів, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню COVID-19?
Під час карантину до Закону України "Про публічні закупівлі" було внесено зміни, що стосуються виведення з-під його дії закупівель товарів, робіт чи послуг, необхідних для здійснення заходів, спрямованих на запобігання виникненню та поширенню, локалізацію та ліквідацію спалахів, епідемій та пандемій COVID-19. Деякі замовники зловживають такими змінами та намагаються закупити різні товари, оминаючи процедуру за загальними правилами.

Як протидіяти подібним порушенням:

 • проаналізувати відповідність дій замовників вимогам законодавства про публічні закупівлі, зокрема, в частині дискримінації потенційних учасників;
 • аби забезпечити добросовісну конкуренцію між учасниками тендеру, варто звернутися до АМКУ зі скаргою, що стосується тендерної документації та/або прийнятих рішень замовника.
ВАЖЛИВО!
 • АМКУ уважно стежить за ситуацією на різних ринках під час карантину та вживає відповідних заходів у межах законодавства про конкуренцію
 • Водночас компаніям теж варто дотримуватися активної позиції, коли йдеться про захист власних конкурентних позицій на ринку. Звернення до АМКУ є ефективнішим за звернення до суду, адже судовий процес у кризових умовах або знаходиться на паузі, або триватиме довше, ніж ви можете собі дозволити
 • Строк давності притягнення до відповідальності за порушення законодавства про захист економічної конкуренції – 5 років з дня вчинення порушення. Тому навіть після завершення карантину компаніям варто не залишати без уваги антиконкурентну поведінку контрагентів або недобросовісну рекламу конкурентів
Якщо у вас є питання щодо захисту від недобросовісної конкуренції, у тому числі у зв'язку з пандемією коронавірусу, звертайтеся:


Контакти:
Сергій Шершун: +38 044 391 38 53, Serhiy.Shershun@integrites.com

Маєте коментарі? Поділіться своїми думками!
comments powered by HyperComments
Олена Перепелинська
Маєте запитання?
Партнер
Звертайтеся до INTEGRITES Help Desk
Форс-мажор та його вплив на чинні угоди \ вирішення спорів
Ілля Ткачук
Умови праці \ дистанційна робота \ імміграційні питання \ інші запити з трудового права
Вікторія Фоменко
Партнер
Податкові канікули та інші нововведення під час карантину
Олександр Оніщенко
Судочинство \ обмеження господарської діяльності в умовах карантину \ вирішення спорів
Партнер
Партнер
Made on
Tilda